ОГОЛОШЕННЯ!

Щороку з середини лютого до кінця травня на територіях населених пунктів області здійснюється незаконна торгівля ранньоквітучими, ендемічними, реліктовими та занесеними до Червоної книги України видами рослин, серед яких підсніжник білосніжний, шафран Гейфелів, білоцвіт весняний, цибуля ведмежа (черемша), горицвіт весняний, конвалія травнева, тощо. На виконання доручення Державної екологічної інспекції України від 30.01.2023 року № 78, відповідно до ст. 64 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 36 Закону України «Про рослинний світ», ст. 8 Закону України «Про Червону книгу України», з метою попередження порушень вимог природоохоронного законодавства повідомляємо про настання адміністративної і матеріальної відповідальність за незаконний збір та торгівлю об’єктами рослинного світу занесеними до Червоної книги України.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про Червону книгу України»: «Спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України здійснюється у виняткових випадках лише у наукових і селекційних цілях, у тому числі для розмноження, розселення і розведення у штучно створених умовах, а також для відтворення популяцій за дозволом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі рішень Національної комісії з питань Червоної книги України, прийнятих відповідно до її повноважень.

Спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України з метою отримання прибутку забороняється.»

Шкода, завдана незаконним добуванням, знищенням або пошкодженням видів рослинного світу, занесених до Червоної книги України, погіршенням середовища їх перебування (зростання), відшкодовується відповідно до закону. Зокрема, розмір компенсації за незаконне добування підсніжника білосніжного, шафрана Гейфеля та цибулі ведмежої становить 62 гривні за один екземпляр. До слова, карається не лише самовільне збирання цих рослин в природі. За придбання незаконно зібраної рослини передбачена відповідальність за статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу на суму від тридцяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Пам’ятайте, не варто купувати весняні першоцвіти, не переконавшись, що вони зібрані не в дикій природі. Дедалі частіше рослину вирощують і на присадибних ділянках, у такому разі продавці повинні мати довідку з селищної ради.